Erinomainen tilava kaksio suositulla paikalla Oulunkylässä.
Asunto sijaitsee rauhallisella alueella, josta on erinomaiset liikenneyhteydet Helsingin keskustaan ja isoille teille.
52 neliön huoneisto on ylimmässä kerroksessa, mikä takaa rauhallisen asumisen ilman yläpuolisten naapureiden ääniä. Asunnossa on tilava olohuone ja käytännöllinen keittiö, jossa on kaikki tarpeellinen arjen pyörittämiseen. Makuuhuoneen yhteydessä on vaatehuone, joka tarjoaa runsaasti säilytystilaa.
Rakennus on valmistunut vuonna 1964 ja sitä on huollettu säännöllisesti, isot remontit on jo tehty.
Taloyhtiössä on hissi, sauna ja useita yhteisiä tiloja, kuten pesutupa ja urheiluvälinevarasto. Tulevaisuudessa taloyhtiössä on suunnitteilla parvekeremontti ja sähköautojen latausmahdollisuuksien selvitys.
Mahdollisuus yhdistää myös naapurin kolmioon ja tehdä molemmista yksi iso asunto!
Oulunkylä tunnetaan vehreistä puistoistaan ja monipuolisista palveluistaan. Alueelta löytyy niin kauppoja, kouluja kuin harrastusmahdollisuuksiakin.
Tämänkin kodin myy:
Sami Paulig
040 5332289
Autan myös sinun kotisi myynnissä.
Tilaa ilmainen arviokäynti
Asunnonvaihto kannattaa aloittaa nykyisen asunnon hinnan arvioinnilla. Näin saat raamit uusille unelmillesi.
Asunnon perustiedot
| Kotiavain | 80506428 |
|---|---|
| Osoite | Mäkitorpantie 11, 00620 Helsinki |
| Tyyppi | Kerrostalo |
| Omistusmuoto | Oma |
| Huoneistoselitelmä | 2h+k |
| Huoneet | 2 |
| Asuintilojen pinta-ala | 52 m² |
| Kokonaispinta-ala | 52 m² |
| Lisätietoja pinta-alasta | Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.. Tarkistusmitattu: Ei |
| Kerros | 3/3 |
| Rakennusvuosi | 1964 |
| Käyttöönottovuosi | 1964 |
| Vapautuminen | Sopimuksen mukaan |
Hinta ja kustannukset
| Myyntihinta | 218 000 € |
|---|---|
| Velkaosuus | 0 € |
| Velaton hinta | 218 000 € |
| Neliöhinta | 4 192,31 €/m² |
| Hoitovastike | 291,20 € / kk |
| Yhtiövastike yhteensä | 291,20 € / kk |
| Muut maksut | Autotalli iso 75 €/kk Autotalli keskikokoinen 65 €/kk Autopaikka sähköpistoke 22 €/kk Autopaikka 15 €/kk Autopaikka latauksen lisämaksu 30 €/kk |
| Vesimaksu | 25 € / hlö / kk |
Asunnon lisätiedot
| Sauna | Taloyhtiössä sauna |
|---|---|
| Parveke | Ei |
| Lämmitysjärjestelmän kuvaus | Kaukolämpö |
| Sähköliittymä siirtyy | Ei |
| Lunastusoikeus yhtiöllä | Ei |
| Lunastusoikeus osakkailla | Ei |
Asunnon tilat ja materiaalit
| Pääasiallinen rakennusmateriaali | Betoni |
|---|---|
| Keittiön kuvaus | Liesi (Sähköhella), lattiat (laminaatti), liesi ja jääkaappi |
| Kylpyhuoneen kuvaus | WC-istuin, suihku ja pesukoneliitäntä, seinät (kaakeli), lattiat (laatta) |
| Olohuoneen kuvaus | Seinät (maali), lattiat (laminaatti) |
| Makuuhuoneen kuvaus | Seinät (maali), lattiat (laminaatti) |
| Säilytystilojen kuvaus | Vaatehuone |
| Kattotyyppi | Harjakatto |
| Katon kuvaus | Pelti |
Taloyhtiö
| Taloyhtiön nimi | Asunto Oy Mäkitorpantie 11 |
|---|---|
| Isännöitsijän yhteystiedot | Suur-Helsingin Asuinkiinteistöt oy, Janne Marttunen, 093436240 |
| Huolto | Huoltoyhtiö |
| Hissi | Kyllä |
| Taloyhtiön autopaikat | Piha-autopaikkoja: 23 kpl |
| Muuta taloyhtiöstä | Kaapeli-tv, väestönsuoja, pesutupa, kellarikomero ja urheiluvälinevarasto |
| Tehdyt remontit | 2020: hissien asennustyö 2019: rapukäytävän sisäpuolelle rakennettavien hissien suunnittelu ja kilpailutus, 2018: lämmönsiirtimien uusiminen, 2017: patteriverkoston perussäätö ja termostaattiventtiilien uusiminen, 2016: talon parvekkeiden ja julkisivun korjaustyöt/paikkamaalaus, parvekkeiden korjaussuunnitelman laadinta, piipun pellitys 2015: parvekkeiden ja päätyjulkisivujen kuntokartoitus, 2014: vesikaton peltikaton saumojen tiivistys ja kunnostustyö, 2012: piha-alueen, salaojajärjestelmän ja valaistuksen korjaustyö, 2011 asuntojen ja yleisten tilojen lukituksen uusiminen, kuntokartoituksen, 2009-2010: linjasaneeraus (sis. sähkönousut, asuntojen ryhmäkeskukset, kylpyhuoneet sekä vesi- ja viemärijohdot), 2006: parvekkeiden ja julkisivun korjaus/paikkamaalaus, kaapeli-tv 2003-2004: putkikorjaussuunnitelma, 2003: vesi- ja viemärijohtojen kuntotutkimus, 2002: ikkunat ja parvekkeen ovet uusittu, 2001: lämmitysverkoston linjasäätö- ja sulkuventtiilit 1994: lämmönvaihdin uusittu |