Selkämerenkatu 6, Helsinki (Ruoholahti)

419 000 € 74.5 m² 3h, kph, s, parveke
Myyntihinta 410 723,94 €
Asuinpinta-ala 74.5 m²
Huoneita 3
Rakennusvuosi 1993
Tyyppi Kerrostalo
Kaupunki Helsinki
Kaupunginosa Ruoholahti

Remontoitu ja muuttovalmis koti Ruoholahden sydämessä, hissitalon toisessa kerroksessa.

Tässä kodissa yhdistyvät sujuva kaupunkiasuminen, toimiva pohjaratkaisu ja erinomainen sijainti hyvien kulkuyhteyksien äärellä. Metroasema, raitiovaunu- ja bussipysäkit sijaitsevat kaikki kävelyetäisyydellä, ja alueen monipuoliset palvelut kuten kaupat ja ravintolat löytyvät läheltä. Myös koulu ja päiväkoti ovat kävelymatkan päässä. Ruoholahden kanavan viihtyisät rantamaisemat ja ulkoilureitit tuovat arkeen merellistä tunnelmaa aivan kodin tuntumaan.

Asuntoa on remontoitu nykyisten omistajien toimesta huolella ja hyvällä maulla. Pohjaratkaisua on avarrettu poistamalla kaksi seinää, mikä tekee oleskelutiloista valoisat ja avarat. Keittiö on uusittu moderniksi ja lattioihin on valittu laadukas parketti. Myös kylpyhuone on päivitetty tyylikkääksi kokonaisuudeksi. Kodin mukavuuksiin kuuluvat lisäksi runsaat säilytystilat, oma sauna sekä suuri etelään suuntautuva terassiparveke.

Ruoholahti tunnetaan viihtyisästä kaupunkitunnelmastaan, ja alue tarjoaa erinomaiset puitteet niin aktiiviseen arkeen kuin rentoutumiseenkin. Kesällä valmistuva Selkämerenkadun uudistus lisää alueen viihtyisyyttä entisestään: autoliikennettä vähennetään, pyöräilyä sujuvoitetaan uusilla pyöräkaistoilla ja katuympäristöä vehreyttävät uudet istutukset.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä upeasta asunnosta oma kotisi.

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Asunnon perustiedot

Kotiavain 80503745
Osoite Selkämerenkatu 6, 00180 Helsinki
Tyyppi Kerrostalo
Omistusmuoto Oma
Huoneistoselitelmä 3h, kph, s, parveke
Huoneet 3
Asuintilojen pinta-ala 74.5 m²
Kokonaispinta-ala 74.5 m²
Lisätietoja pinta-alasta Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.. Tarkistusmitattu: Ei
Kerros 2/6
Rakennusvuosi 1993
Vapautuminen Muu ehto: 3kk kaupanteosta/sopimuksen mukaan

Hinta ja kustannukset

Myyntihinta 410 723,94 €
Velkaosuus 8 276,06 €
Velaton hinta 419 000 €
Neliöhinta 5 624,16 €/m²
Hoitovastike 294,28 € / kk
Rahoitusvastike 65,11 € / kk
Yhtiövastike yhteensä 664,84 € / kk
Tontin vuokravastike 305,45 € / kk
Vesimaksu Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö (Ennakko, tasaus kulutuksen mukaan)

Asunnon lisätiedot

Sauna Oma sauna
Parveke Kyllä
Parvekkeen kuvaus Sisäänvedetty
Parvekkeen ilmansuunta Etelä
Tehdyt remontit 2024: täydellinen remontti huoneistoon sis. poistettu kaksi väliseinää (eteinen, keittiö), seinät ja katot maalattu, keittiö kodinkoneineen uusittu, asennettu uusi tammiparketti, jalkalistat ja väliovet uusittu, eteisen ja isomman makuuhuoneen vaatekaapit uusittu, kylpyhuoneen lattia ja kaksi seinää hartsipinnoitettu, kylpyhuoneen kalusteet uusittu, saunan puuosat hiottu ja öljytty, kiuas uusittu, sähkökalusteet uusittu ja vikavirtasuojat asennettu.
Asunnon kunto Hyvä
Lämmitysjärjestelmän kuvaus Kaukolämpö
Sähköliittymä siirtyy Ei
Lunastusoikeus yhtiöllä Ei
Lunastusoikeus osakkailla Ei
Käyttö- ja luovutusrajoitukset Käyttötarkoitus: asuinhuoneisto

Asunnon tilat ja materiaalit

Pääasiallinen rakennusmateriaali Betoni
Keittiön kuvaus Liesi (Induktioliesi), työtasot (laminaatti), seinät (maali), lattiat (parketti), erillisuuni (Bosch), mikroaaltouuni (Bosch), jääkaappipakastin, keittiösaareke, astianpesukone, liesituuletin ja viinikaappi, Keittiön kaapit: beige/vaalean harmaa Keittiön välitila: laatta
Kylpyhuoneen kuvaus WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku, seinät (kaakeli ja hartsipinnoite), lattiat (hartsipinnoite), Katto: paneeli
Saunan kuvaus Seinät (paneeli), lattiat (laatta), Sähkökiuas
Olohuoneen kuvaus Seinät (maali), lattiat (parketti)