Yliopistonkatu 40 a, Jyväskylä (Puistola)

248 000 € 69 m² 3H+K+VK
Myyntihinta 64 501,40 €
Asuinpinta-ala 69 m²
Huoneita 3
Rakennusvuosi 2019
Tyyppi Kerrostalo
Kaupunki Jyväskylä
Kaupunginosa Puistola

Tervetuloa tutustumaan tähän upeaan 69 m²:n asuntoon Jyväskylän keskustan Puistolan alueella! Vuonna 2019 valmistunut koti yhdistää modernin asumisen, laadukkaat materiaalit ja erinomaisen sijainnin aivan palveluiden äärellä. Asunto sijaitsee hissitalon neljännessä kerroksessa.

Kodissa on kaksi viihtyisää makuuhuonetta, valoisa olohuone sekä moderni keittiö, joka on varusteltu laadukkailla kodinkoneilla ja tarjoaa toimivat puitteet arkeen ja yhdessäoloon. Tilava kylpyhuone tarjoaa hyvin tilaa myös pesukoneelle. Lasitettu parveke tuo asumiseen mukavasti lisätilaa ja tarjoaa viihtyisän paikan oleskeluun aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn.

Sijainti on erinomainen: keskustan kattavat palvelut, kaupat, koulut ja päiväkodit löytyvät kaikki läheltä. Myös julkiset liikenneyhteydet ovat sujuvat, mikä tekee arjesta helppoa niin omalla autolla kuin joukkoliikenteellä liikkuville.

Tämä koti on täydellinen valinta niin pariskunnille, pienille perheille kuin kaikille, jotka arvostavat modernia asumista keskeisellä sijainnilla.

Tule ihastumaan paikan päälle!

Esittely

Su 24.5.2026 klo 12.50 – 13.20

Esittelijä

40eb184e-2832-4427-aec1-165d85e43483

Tiia Pynnönen

Asuntomyyjä Jyväskylä 044 9021 017

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Asunnon perustiedot

Kotiavain 80507206
Osoite Yliopistonkatu 40 a, 40100 Jyväskylä
Tyyppi Kerrostalo
Omistusmuoto Oma
Huoneistoselitelmä 3H+K+VK
Huoneet 3
Asuintilojen pinta-ala 69 m²
Kokonaispinta-ala 69 m²
Lisätietoja pinta-alasta Pinta-alaa ei ole mitattu standardin SFS 5139 mukaisesti.. Tarkistusmitattu: Ei
Kerros 4/7
Rakennusvuosi 2019
Käyttöönottovuosi 2019
Vapautuminen Heti

Hinta ja kustannukset

Myyntihinta 64 501,40 €
Velkaosuus 183 498,60 €
Velaton hinta 248 000 €
Neliöhinta 3 594,20 €/m²
Hoitovastike 276 € / kk
Rahoitusvastike 1 385,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä 1 661,50 € / kk
Muut maksut Kylmävesi 6,90 €/m³ Lämminvesi 13,65 €/m³
Vesimaksu Vesimaksuennakko 23 € / kk / hlö (Ennakko, tasaus kulutuksen mukaan)

Asunnon lisätiedot

Sauna Ei
Parveke Kyllä
Parvekkeen kuvaus Lasitettu
Tietoliikenne Taloyhtiölaajakaista 10M
Asunnon kunto Erinomainen
Lämmitysjärjestelmän kuvaus Kaukolämpö
Sähköliittymä siirtyy Ei
Lunastusoikeus yhtiöllä Kyllä
Lunastusoikeus osakkailla Kyllä
Käyttö- ja luovutusrajoitukset Yhtiöllä on yhtiöjärjestyksessä lunastuslauseke. Yhtiöjärjestys 10 § autohallipaikkojen lunastusoikeus yhtiöllä ja osakkeenomistajilla.

Asunnon tilat ja materiaalit

Pääasiallinen rakennusmateriaali Betoni
Keittiön kuvaus Liesi (Keraaminen liesi), työtasot (laminaatti), seinät (maali), lattiat (laminaatti), jääkaappi, erillinen pakastin, uuni, liesi, mikroaaltouuni ja astianpesukone
Kylpyhuoneen kuvaus WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi, pesuallas ja bidee-suihku, seinät (kaakeli), lattiat (laatta)
WC-tilojen kuvaus Lukumäärä: 1, WC-istuin, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku, seinät (Kaakeli), lattiat (Laatta)
Olohuoneen kuvaus Seinät (maali), lattiat (laminaatti)
Makuuhuoneen kuvaus Lukumäärä: 2, seinät (maali), lattiat (laminaatti)
Säilytystilojen kuvaus Vaatehuone, kaapistot, häkkivarasto ja seinäkaapit
Kattotyyppi Tasakatto
Katon kuvaus Bitumikermi

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi Asunto Oy Jyväskylän Holvi
Isännöitsijän yhteystiedot Retta Isännöinti Oy, Jyväskylä, Marko Räikkönen, Puistokatu 4, 40100, Jyväskylä