Sirkkalankatu 12, Turku (Itäinen keskusta)

148 000 € 29 m² 1h+kk
Myyntihinta 135 990,69 €
Asuinpinta-ala 29 m²
Huoneita 1
Tyyppi Kerrostalo
Kaupunki Turku
Kaupunginosa Itäinen keskusta

Todellinen tilaihme loistosijainnilla – täydellinen niin sijoittajalle kuin ensiasunnoksi!

Tervetuloa tutustumaan tähän erinomaisella pohjaratkaisulla toteutettuun yksiöön, joka sijaitsee rauhallisella ja arvostetulla Itäisen keskustan alueella. Tämä kompakti koti tarjoaa toimivaa asumista tehokkaasti käytetyillä neliöillä – ja juuri tällaisia asuntoja alueen opiskelijat etsivät jatkuvasti vuokralle!

Asunto sijaitsee hyvin hoidetussa taloyhtiössä, jossa suuret ja tärkeät perusparannukset on tehty ajallaan. Yhtiössä on vuosien varrella toteutettu muun muassa linjasaneeraus, julkisivuremontti, hissien uusiminen, ikkunaremontti sekä viimeisimpänä kattoremontti. Huolellisesti hoidettu yhtiö tuo asumiseen turvallisuutta ja ennakoitavuutta myös tuleville vuosille.

Huoneisto on erittäin siistikuntoinen ja heti viihtyisä sellaisenaan. Tilava kylpyhuone tarjoaa harvinaisen hyvän käytettävyyden yksiössä – oma pyykinpesukone mahtuu sinne vaivattomasti. Asunnon vehreät ja rauhoittavat näkymät lisäävät asumismukavuutta entisestään.

Asunto on tällä hetkellä vuokrattuna, joten kohde sopii erinomaisesti myös sijoittajalle valmiin vuokratuoton ansiosta. Vuokra on 578 €/kk + vesi ja sähkö kulutuksen mukaan. Mikäli ostaja haluaa asunnon omaan käyttöön, vuokrasopimuksen irtisanomisaika on 6 kuukautta.

Sijainti on yksinkertaisesti huippu. Kävelyetäisyydeltä löytyvät Kupittaan monipuoliset liikuntamahdollisuudet, TYKS, yliopisto, korkeakoulut sekä teknologiakeskus. Lisäksi Kupittaan juna-asema sijaitsee aivan lähettyvillä. Täällä arki sujuu vaivattomasti ilman autoakin.

Tämä pieni mutta tehokas koti on todellinen löytö – olitpa etsimässä omaa ensikotia, kaupunkiasuntoa tai varmaa sijoituskohdetta erinomaiselta vuokra-alueelta.

Esittely

Su 17.5.2026 klo 12.45 – 13.15

Esittelijä

6ecc642c-6fea-48a9-b2f0-f521640bf320

Jenni Lomski

Asuntomyyjä, KiLAT Turku 050 911 9519

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Asunnon perustiedot

Kotiavain 80504443
Osoite Sirkkalankatu 12, 20500 Turku
Tyyppi Kerrostalo
Omistusmuoto Oma
Huoneistoselitelmä 1h+kk
Huoneet 1
Asuintilojen pinta-ala 29 m²
Kokonaispinta-ala 29 m²
Lisätietoja pinta-alasta Mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisesti nykyisten standardien mukaan laskettavasta asuinpinta-alasta. Todellinen asuinpinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.. Tarkistusmitattu: Ei
Kerros 2/6
Käyttöönottovuosi 1961
Vapautuminen Muu ehto: Kohde myydään vuokrattuna. Irtisanomisaika 6kk

Hinta ja kustannukset

Myyntihinta 135 990,69 €
Velkaosuus 12 009,31 €
Velaton hinta 148 000 €
Neliöhinta 5 103,45 €/m²
Hoitovastike 133,40 € / kk
Rahoitusvastike 206,19 € / kk
Yhtiövastike yhteensä 339,59 € / kk
Muut maksut Vesi & sähkö kulutuksen mukaan. Autopaikkavuokrat(€/kpl/kk)/ 30.00€ Autopaikkavuokra sähkö(€/kpl/kk)/ 30.00€ Varasto pieni(€/kpl/kk)/ 15.00€ Varasto iso(€/kpl/kk)/ 20.00€
Vesimaksu Kulutuksen mukaan

Asunnon lisätiedot

Sauna Taloyhtiössä sauna
Parveke Ei
Tehdyt remontit 20.10.2014 : Laminaattilattian asennus koko huoneistoon
Asunnon kunto Hyvä
Lämmitysjärjestelmän kuvaus Kaukolämpö
Sähköliittymä siirtyy Ei
Lunastusoikeus yhtiöllä Ei
Lunastusoikeus osakkailla Ei

Asunnon tilat ja materiaalit

Pääasiallinen rakennusmateriaali Betoni
Keittiön kuvaus Liesi (Sähköhella), seinät (maali ja laatta), lattiat (laminaatti), jääkaappi (2022), liesi ja uuni
Kylpyhuoneen kuvaus WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, suihku, peilikaappi ja bidee-suihku, seinät (kaakeli), lattiat (laatta), Kylpyhuone saneerattu vuonna 2015 taloyhtiön toimesta.
Olohuoneen kuvaus Seinät (maali ja tapetti), lattiat (laminaatti)
Kattotyyppi Pulpettikatto
Katon kuvaus Pelti

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi Asunto-osakeyhtiö Turun Karjalaisten Sirkankulma
Isännöitsijän yhteystiedot Turun Seudun Kiinteistöpiste Oy, Teemu Valtare, Pitkämäenkatu 13, 20250, Turku, 0407087441, 0207 669380
Huolto Huoltoyhtiö
Hissi Kyllä
Taloyhtiön autopaikat Sähköpistokepaikkoja: 11 kpl, Piha-autopaikkoja: 11 kpl
Muuta taloyhtiöstä Väestönsuoja, mankeli, urheiluvälinevarasto, pesutupa, vinttikomero, kaapeli-tv ja kellarikomero
Tehdyt remontit Kattoremontti 2025 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2025 Varastokoppeja rakennettu kellaritiloihin 2024. Uudet sähkötolpat autopaikoille, latausvalmiudella 2024. Raja-aitojen uusiminen metalliaidoiksi 2024. Pihan yleisilmeen kohottaminen 2023. Hissien uusiminen 2023. Lumiesteet ja kulkusilta katolle 2020. Jätepisteen uusiminen 2018. Parvekkeiden ja julkisivujen kunnostus 2017. LVIS-saneerauksen toteutus 2014-2015. Asuinhuoneistojen ikkunoiden uusiminen 2010. Peltikaton kuntotutkimus 2008. Perustusten kuntotutkimus 2008.