Kirkkokatu 3, Joensuu (Keskusta)

62 000 € 23 m² 1h+kk
Myyntihinta 47 620,01 €
Asuinpinta-ala 23 m²
Huoneita 1
Rakennusvuosi 1963
Tyyppi Kerrostalo
Kaupunki Joensuu
Kaupunginosa Keskusta

Tämä ihastuttava yksiö sijaitsee hissitalon toisessa kerroksessa halutulla eteläisellä ruutukaava-alueella. Kompakti ja toimiva koti sopii erinomaisesti niin omaksi ensiasunnoksi kuin varmaksi sijoitukseksi. Kohde kaipaa tällä hetkellä pientä pintaremonttia.

Taloyhtiö seisoo vakaasti omalla tontilla ja on hyvässä kunnossa: remontteja on toteutettu säännöllisesti, muun muassa parvekkeet, ikkunat ja parvekeovet on uusittu, ja juuri viime vuonna valmistui kattoremontti. Huoleton arki on siis taattu vielä pitkälle eteenpäin.

Sijainti ei voisi olla parempi – kaikki palvelut, yliopisto, koulut, uimahalli ja monipuoliset harrastusmahdollisuudet löytyvät vain kävelyetäisyydeltä.

Kohde on tällä hetkellä vuokrattu, mutta vapautuu 1.7.2026. Ota yhteyttä mikäli kiinnostuit niin jutellaan lisää!

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Tilaa ilmainen arviokäynti​

Asunnon perustiedot

Kotiavain 80503154
Osoite Kirkkokatu 3, 80110 Joensuu
Tyyppi Kerrostalo
Omistusmuoto Oma
Huoneistoselitelmä 1h+kk
Huoneet 1
Asuintilojen pinta-ala 23 m²
Kokonaispinta-ala 23 m²
Lisätietoja pinta-alasta Mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisesti nykystandardien mukaan (SFS 5139) laskettavasta asuinpinta-alasta. Todellinen asuinpinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.. Tarkistusmitattu: Ei
Kerros 2/3
Rakennusvuosi 1963
Käyttöönottovuosi 1963
Vapautuminen Muu ehto: kohde vapautuu 1.7.2026

Hinta ja kustannukset

Myyntihinta 47 620,01 €
Velkaosuus 14 379,99 €
Velaton hinta 62 000 €
Neliöhinta 2 695,65 €/m²
Hoitovastike 108,10 € / kk
Rahoitusvastike 164,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä 272,30 € / kk
Muut maksut Kts 3 § sekä 4§ yhtiöjärjestys.
Vesimaksu Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö (Ennakko, tasaus kulutuksen mukaan)

Lunastusoikeus osakkailla Kyllä
Käyttö- ja luovutusrajoitukset Kts Yj 5§ lunastusoikeus autotalleihin.

Asunnon tilat ja materiaalit

Pääasiallinen rakennusmateriaali Betoni
Keittiön kuvaus Liesi (Keraaminen liesi), seinät (tapetti ja maali), lattiat (parketti), jääkaappi
Kylpyhuoneen kuvaus WC-istuin, suihku ja suihkukaappi, seinät (kaakeli), lattiat (laatta)
Olohuoneen kuvaus Seinät (maali ja tapetti), lattiat (parketti)
Säilytystilojen kuvaus Kellarikomero
Kattotyyppi Harjakatto
Katon kuvaus Pelti

Taloyhtiö

Taloyhtiön nimi Asunto Oy Kirkkokatu 3
Isännöitsijän yhteystiedot Karjalan Tilipalvelu Oy, Tuomas Holopainen, Itäranta 12, 80100, Joensuu, +358505280217, tuomas.holopainen@karjalantilipalvelu.fi
Huolto Huoltoyhtiö
Hissi Kyllä
Taloyhtiön autopaikat Autotalleja: 11 kpl, Piha-autopaikkoja: 21 kpl
Muuta taloyhtiöstä Kellarikomero
Tehdyt remontit Hallituksen esitys suoritetuista huomattavista kunnossapito- ja muutostöistä: -Kaukolämpöön liittyminen v. 1980 -Parvekkeiden alapuolen pellitykset v. 1986 -Käyttövesiputkistot uusittu v. 1992-1994 -Jätekatos v. 1999 -Ulkomaalaus v. 1998 -Parvekkeiden kunnostus (laatoitus ja pellitys runkoineen) v. 1999 -Saunaosaston korjaus v. 1999 -Liittyminen KTV-verkkoon 2001 -Lämmönjakokeskuksen laitteiston uusinta v. 2008 -Vesikaton maalaus v. 2009 -Huoneistokohtaiset vesimittarit v. 2010 -Lämmitysjärjestelmän tasapainottamissuunnitelma v. 2012 -Lämmitysjärjestelmän tasapainottaminen v. 2013 -IV-kanavien nuohous v. 2013 -Asuntojen kylpyhuonesaneerausten selvittäminen v. 2013 -Kahdeksan huoneiston osalta kosteusvaurioremontit v. 2014 -Autopistoketolppien lisääminen ja entisten uusinta v. 2015 -Parvekeremontin aloittamisesta päättäminen v. 2015 -Viemäriremontin suunnittelun aloittamisesta päättäminen v. 2015 -Viemäriremontin toteuttamisen aloittaminen syyskuussa v. 2016 -Huoneiston C 43 vesivahinkoremontti v.2016 -Viemärisaneeraus v.2016-2017 – Hissien asentaminen v.2017-2018 – Parvekkeiden-, ikkunoiden-, parvekeovien uusimisen sekä julkisivusaneerauksen suunnittelu käynnistyi v.2019, valmistui vuonna 2020 – Parvekkeiden-, ikkunoiden-, parvekeovien uusiminen sekä julkisivusaneeraus v. 2021-2022 – Katon uusiminen v.2025 – Sähköjärjestelmän uusimisen suunnittelu 2026 (meneillään)